Kanoistika: Gelle aj Vlček s Tarrom postúpili do A-finále na 1000 m

20.08.2015 Celý región

Miláno 20. augusta (TASR) - Slovák Peter Gelle postúpil do A-finále K1 na 1000 metrov na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v Miláne, keď vo štvrtok vyhral svoju semifinálovú jazdu a dosiahol vôbec najlepší čas zo všetkých pretekárov 3:25,589 min. Medzi elitnú deviatku postúpil na kilometri aj dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr. Úradujúci majstri sveta vyhrali úvodné semifinále pred domácimi Talianmi a živia šancu na zisk olympijskej miestenky na OH 2016 v Riu de Janeiro, kam postúpi najlepších šesť posádok z Milána.

Matej Rusnák sa musí uspokojiť s B-finále v C1 na 1000 m, keď v druhom semifinále obsadil 4. priečku. Rovnaké miesto vo svojej jazde obsadila aj K2 na 200 m v zložení Miroslav Zaťko a Ľubomír Beňo a ženský dvojkajak na 500 m s posádkou Ivana Kmeťová, Martina Kohlová. Obe lode sa predstavia taktiež v B-éčku. Doňho sa z piateho miesta v 3. semifinále C1 na 200 m prebojoval aj Ľubomír Hagara.

Gelle nastúpil v semifinále K1 na 1000 m v dráhe číslo tri a po svojej pravici mal úradujúceho majstra sveta Čecha Jozefa Dostála. Začal pokojne, na 9. mieste, ale každých 250 metrov sa posúval vpred. Najprv na 7. miesto, potom na piate a napokon v cieli kopol loď a vybojoval si prvenstvo práve pred Dostálom. To však už bolo jasné, že obaja postúpia priamo do A finále a poradie lodí nebolo až tak podstatné.

"Cítil som sa vynikajúco, od začiatku sa nikto nedostal ďaleko predo mňa, mal som kontakt s najlepšími a to mi dávalo sebadôveru. Na 500 metrov som vedel že ešte vládzem, vyslovene som sa tešil na posledných 200 metrov, kedy to už budem môcť naplno rozbaliť a ešte aj na posledných 100 metroch som dokázal zrýchliť. Ale to už som videl, že ja a Jozef Dostál sme vpredu pred ostatnými, bola to istota a už som sa nemusel obávať. Dúfam, že vo finále to bude ešte lepšie a že sa ešte viac vyšťavím. Dnes bolo úplne jedno či som druhý alebo prvý, hlavne že som vo finále," povedal v cieli člen Dukly Trenčín.

Výsledky - semifinále:
K1 1000 m: Peter Gelle - 1. miesto v 4. semifinále (celkovo 4 semifinále), postup do A-finále
C1 1000 m: Matej Rusnák - 4. miesto v 2. semifinále, postup do B-finále
K2 200 m: Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo - 4. miesto v 1. semifinále, postup do B-finále
C1 200 m: Ľubomír Hagara - 5. miesto v 3. semifinále, postup do B-finále
K2 500 m Ivana Kmeťová, Martina Kohlová - 4. miesto v 1. semifinále, postup do B-finále
K2 1000 m Erik Vlček, Juraj Tarr - 1. miesto v 1. semifinále, postúpili do A-finále